Nodarbību norise: "Pavasaris" 1.-4.grupas
Iepazīšanās - Kā jau ikvenā projekta sākumā, arī Pavasara grupas darbs sākās ar iepazīšanos un ledus lauzšanas aktivitātēm. Nodarbību sākām ar 2 jautriem un ātriem zīmēšanas uzdevumiem, tad katram dalībniekam izdevās pasmaidīt negaidīti izsakot komplimentu pašam sev, Pēc tam izspēlējām 2 spēles un uzzinājām vairāk viens par otru, kā arī atklājām ar ko katrs no mums savā grupā ir Unikāls. Dažās grupās - veidojām Statujas. Nobeigumā katrs gatavoja savu Iniciāļa burtu un no makulatūras žurnāliem grieza savus burtus un vārdus, kas sākas ar vārda pirmo burtu.
Valoda - Nodarbības sākumā noskaidrojām, kas ir Pūrs un Pūra lāde, kāpēc agrāk vajadzēja darināt pūru. "Asociāciju zirneklis" – kas jums asociējas ar dzelteno krāsu? Kas ir dzeltens? dzeltens? Iepazīšanās uzdevums - Kas ir manā pūra lādē Latvijai? Pavasaris – bērni padeva pa apli fotogrāfijas ar pavasara skatiem, kad mūzika apstājās, bija jāpasaka viens teikums par attēlā redzamo. Spēle atslodzei – "Lielais vējš ceļ kājās" – piemēram, visus tos, kas dzimuši oktobrī, kam ir jaunāks brālis, utt. Interaktīvais uzdevums ar grāmatām un grāmatu tēliem (mantiņām) – „Grāmata meklē savu tēlu” - jāatpazīst grāmatu varoņi un grāmatas/filmas. Spēle – Klases BINGO. Noslēguma spēle – Atrodi paslēpušos priekšmetus attēlā! Āķīgs uzdevums, daži priekšmeti tā arī palika nesaskatīti.
Interaktīvā - Šajā nodarbībā bija jārisina dažādi uzdevumi saistībā ar Latvijas simtgades tēmu, gan pavasari. Taču - lai uzzinātu, kas uzdevumā jādara, bēriem bija jāizmanto viedtālrunī instalēta aplikācija QR kods. Kādam izdevās atrisināt 6 uzdevumus, kādam visus 12, taču daži paguva izpildīt arī bonusa uzdevumu- noskaidroja, kas ir rumulēšanās, pagatavoja pavasarīgu gotiņu un deva tai vārdiņu, lai to varētu palaist ganībās!
Gadskārtas - Nodarbībā visi kopā izveidojām gada apli – gan mūsdienu, ar 12 mēnešiem, gan senāku, ar 8 laikiem un 8 gadskārtas svētkiem. Tuvāk izrunājām, izdziedājām un ar skaņu rīkiem ieskandinājām pavasara svētkus – Lieldienas un Ūsiņus. Iemēģinājām roku īstas kokles spēlē, noskaidrojām, kā atšķirt jēlu olu no vārītas, dažās grupās uzmeistarojām putnu dzenamās šautras un katrs pēc patikas izrotāja savu Lieldienu olu vai saulīti.
Mūzika - nodarbības sākumā pārrunājām, kur mūsdienās varam dzirdēt mūziku, skaņas, dažādus ritmus, un kā bija senāk, kad bērniem nebija pieejami televizori, datori un telefoni. Katrs bērns izvēlējās sev kādu no latviskiem mūzikas instrumentiem (bungas, trejdeksni, zvārguļus, zvārguļbumbas, stabuli, klabatas, tarkšķi) un kopīgi radījām ritmisku skaņdarbu, ko papildinājām ar putnu svilpieniem un gavilēm. Puišiem īpaši patika lielās bungas. Iemācījāmies vairākas latviešu tradicionālās pavasara gadskārtu un Jāņu rotaļas - Kas dārzā, Dej mani Jēriņi, Padancoji saimeniece, Trejdeviņi, Es bija viens bagāts koks, Pinu, pinu sietu, Šurp Jāņa bērni, Gan, gan zirdziņus un citas. Nodarbības otrā daļā izdziedājām dziesmas Līgojam, līgojam, nav vairs tālu Jāņu diena un Lielais Jānis kalniņā. Noslēgumā bērni varēja uzzīmēt paši savu mīļāko mūzikas instrumentu, sacerēt tautas dziesmai otro daļu vai atminēt kādu mīklu.
Dabas muzejs - Uz muzeju bērni devās 2 grupās - 10:00 un 14:00. Tēma – Latvijas augi un dzīvnieki. Pirms muzeja apmeklējuma pārrunājām, kas ir muzejs, ko tur varēs redzēt, par uzvedības noteikumiem. Bonusā – muzeja interaktīkvā nodarbība ( uzdevumi no dabas muzeja mājas lapas). Mūsu gide – skolotāja Diāna –visu interesanti parādīja un pastāstīja. Lūk, ko mēs uzzinājām!
Kuri Latvijas kukaiņi un taureņi ir Ginesa rekordu grāmatā? Cik kājas ir zirneklim – 6 vai 8? Un cik ērcei? Cik kājas ir simtkājim – 100, vairāk vai mazāk? ( starp citu, krieviski viņš saucas – tūkstoškājis) Vai sikspārnim ir aste? Kuri ir viskrāšņākie Latvijas putni? Kurš Latvijas dzīvnieks ir visbīstamākais? Visinteresantākais jautājums un atbilde no mūsu grupas bija šāds – Kā uzzināt, vai sēne ir ēdama vai neēdama? Atbilde – Apēst.... Aicinām ikvienu apmeklēt Latvijas Dabas muzeju! Tur ir aizraujoši un interesanti! P.S. Tur ikviens 2.stāva ekspozīcijā var izjust arī zemestrīces stiprumu!
Kuri Latvijas kukaiņi un taureņi ir Ginesa rekordu grāmatā? Cik kājas ir zirneklim – 6 vai 8? Un cik ērcei? Cik kājas ir simtkājim – 100, vairāk vai mazāk? ( starp citu, krieviski viņš saucas – tūkstoškājis) Vai sikspārnim ir aste? Kuri ir viskrāšņākie Latvijas putni? Kurš Latvijas dzīvnieks ir visbīstamākais? Visinteresantākais jautājums un atbilde no mūsu grupas bija šāds – Kā uzzināt, vai sēne ir ēdama vai neēdama? Atbilde – Apēst.... Aicinām ikvienu apmeklēt Latvijas Dabas muzeju! Tur ir aizraujoši un interesanti! P.S. Tur ikviens 2.stāva ekspozīcijā var izjust arī zemestrīces stiprumu!
Daba - Taisījam pienenītes no kreppapīra un dažiem floristiskiem materialiem. Bija uzdevums uztaisīt vismaz 5 ziedus, ievietot tos papīrā glāzītē un izrotāt ar sizāli. Bērniem bija interesanti uzzināt par floristiskiem materialiem, tādiem kā sizāls, oāze, un teiplenta, ka arī uzzināt dažus faktus par pienenēm, piemēram, par pieneņu dziednieciskajām īpašībām, ka pienenes der ēšanai, no tām var vārīt pieneņu medu. Nodarbību beigās izlasījām Rūdolfa Blaumaņa dzejoli "Pienenītes", un pievienojām to mūsu kompozīcijai.
Taututērpi - Bērni pēc izvēles gatavoja vai nu latvisku, tautisku vainadziņu ar latvju rakstu zīmēm, vai šuva tautiskas lellītes.
Šajā nodarbībā arī filmējām Online viedo, kas aplūkojams Facebook lapā.
Šajā nodarbībā arī filmējām Online viedo, kas aplūkojams Facebook lapā.
Gleznošana - Pavasaris gleznā, gan pavasara ziedi, gan tauriņi, plaukstoši koki. Tehnika- guaša krāsas, tiek uzklāta bieza kārta un kamēr tā vēl mitra, ar zīmuli tiek izzīmētas svītiņas radot ritmiskus elementus.
Dzīvnieki - pavasarī visi dzīvnieki paliek aktīvi - kas atgriežas no siltajām zemēm, kas mostas no ziemas miega. Bērni pievērsās putnu tēmai un gatavoja mīlīgas pūcītes, daži paspēja pagatavot arī ligzdiņu ar laimīgiem pūču mazuļiem.
Alfabēts - Izdziedājām populāro "Alfabēts joka pēc", izrunājām par Latviešu alfabētu, tad ķērāmies klāt radošām aktivitātēm. Bērniem tika dots uzdevums nospiest savu rociņu un tad no tās atspieduma izveidot kādu asociāciju kādam latviešu alfabēta burtam. Kopumā izveidotas asociācijas visiem burtiem!
Aksesuārs - nodarbībā bērni uzzināja, kas ir tautiski aksesuāri, kādas ir aksesuāros sastopamās latvju rakstu zīmes, un vēlāk katrs zīmēja savus cimdus, zeķes (vai abus) un katrs savus darbiņus prezentēja.
Izgaršo Latviju - ar bērniem pārrunājām Lieldienu tradīcijas un ticējumus, pēc tam ar vaska krītiņiem bērni zīmēja ornomentus uz iepriekš novārītām olām, kā arī izmantoja olu čaumalu krāsošanas metodi, lai iegūtu jaukus rakstus. Katra grupa arī gataoja siera salātiņus, ko varēja pildīt groziņos un pēc tam apēst.
Pastkarte - Nodarbībā bērni rakstīja ar tušu un spalvu. Apguvuši jauno rakstītprasmes mākslu, katrs tika pie pastkartītes, kurā varēja ierakstīt savu Līgosvētku novēlējumu un nosūtīt to pa pastu izvēlētajam adresātam. Nodarbības mērķis bija – pilnveidot bērnu prasmi rakstīt un nosūtīt pastkarti, kā arī sniegt bērniem zināšnas par glītrakstīšanu un rakstīšanu ar tušu.
Diploms - Pārrunas – ko esam uzzinājuši šajā nodarbību ciklā. Spēle – Kas , kur, kad? – izspēlējam vairākas versijas. Izdodas jautri stāstiņi. Nu, piemēram – Zivs ar zaļo vardi mežmalā 22.jūnijā dziedāja, jo bija skumji. To redzēja futbolists un teica: Ej mājās, drīz būs lietus! Uzdevums – Reiz pavasarī. Notikumi MINIATŪRU PASAULĒ. Bērni individuāli veido savas miniatūru pasaules. Dažiem tās ir dzeltenas vai sarkanas, citiem – raibas kā dzeņa vēderi. Mīklu minēšana. Atskaņu hronika – pantiņi ar atskaņām. Piemēram: Ezīt’s iejūdz zirgu, ezīt’s brauks uz... Un arī godam nopelnītais diploms, ko glītā, kaligrāfiskā rokrakstā bija sarakstījusi projektu vadītāja Laura Graudiņa.
Nodarbību norise: Vasaras cikls 5.-8.grupas
Iepazīšanās - Splēlējām dažādas iepazīšanās spēles, lai uzzinātu viens par otru vairāk - kur dzīvo, kādas mīļākās dziemas utml. Bija daudz un dažādi uzdevumi, kā piemēram, jāraksta ar abām rokām vienlaicīgi, Tualetes papīra ruļļa spēle, veidojām statujas, un noslēgumā katrs varēja izdekorēt savu iniciāli, no kura izlikām kādu vārdu no grupā esošo bērnu iniciāļu burtiem.
Valoda - Noskaidrojām, kas ir pūrs un pūra lāde. Bērni zīmē pūra lādi, bet tajā – lietas, kas sākas ar viņu vārda burtiem. Vasara ir zaļa. Un kas vēl ir zaļš? Lūk, atbildes – zāle, koku lapas, krūmi, negatavas ogas, kāposts, ābols, varde, ķirzaka, papardes, gurķis, sienāzis, krokodils, baziliks, dilles, brokoļi, spināti, kaktuss, aļģes, salātu lapas un – vai zināji, ka eksistē pat zaļā vārna!? Vasarā pūš arī lielais vējš un ceļ kājās visus, kuri... piemēram, dzimuši jūlijā, uz nodarbību atbraukuši ar riteni, utt. Aplūkojām vasaras fotogrāfijas un izdomājām teikumus par vasaru. Un nodarbību nobeigumā – iepazīstam populārus grāmatu varoņus un tēlus, kā arī aplūkojam pašas grāmatiņas.Par zaļu pat vēl zaļāks ir vasaras projekta laiks!
Aksesuārs - Izrunājām, kas ir aksesuārs, skicējam variantus jostu fragmentiem uz tumši sarkana papīra un ar balto krāsu pēc tam tos veidojām. Runājām arī par Līgo tradīcijām - bērni varēja pastāstīt, kā nosvinēti tikko aizvadītie Līgo svētki viņu ģimenē. Noslēgumā katrs dalībnieks arī dabūja latvisku lentīti piemiņai, ko varēja apsiet ap rociņu.
Mākslas muzejs - Mākslas detektīvi. Vai zīmuļi uzasināti? Vai detektīvkartes rokā? Dodamies iekšā pa marmora kāpnēm Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā un kļūstam par mākslas detektīviem! Vispirms uzzinām, ka šī ēka ir pat maliet senāka par Latvijas valsti, un, kā teica kāds dalībnieks – „bagāta māja, kā miljonāram”. Gide Laura mūs izvadā pa muzeja zālēm, ar misiņa liftu uzbraucam augšstāvā un no jumta terases arī pavērojam Rīgu no augšas. Paldies arī otrās grupas gidei Katrīnai! Uzzinājām 3 muzeja apmeklējuma pamatnoteikumus un daudz , daudz interesanta par gleznām. Vai zināji, ka neparastajā gobelēnu izstādē, kas pašlaik apskatāma muzejā, gleznas veidotas no vecajām filmu lentēm? Un detektīvu parole ir ....
Mūzika - nodarbību iesākām ar sasveicināšanās rotaļu "Ir jau visi Māras bērni sanākuši te" un izdomājām katrs pats savu skaņu ar ritmu, kas citiem bija jāatkārto. Ieskandinājām dažādus latviskus mūzikas instrumentus - zvārguļus, trejdeksni, zvārguļbumbas, stabules, svilpauniekus, tarkšķus, ar kuru palīdzību pēc tam mēģinājām atdarināt dažādas dabā dzirdamas skaņas - jūras šalkoņu, putnu gaviles mežā, zirgu rikšošanu. Pēc tam bērniem bija jāatpazīst tautasdziesmās dzirdamie mūzikas instrumenti un jāsaskaita, cik reizes dziesmā pieminēti dažādi vārdi - tādi kā Saule, Mēness, Dzirkstelīte, Laima, Trejdeviņi. Nodarbības nobeigumā izdziedājām vairākas latviešu tradicionālās dziesmas - Šķērsu dienu saule teka, Man bij viena gara pupa, Lai guļ miegu, kas guļ miegu, Ceļa māte negulēj, kā arī gājām rotaļās Rupmaizkukuls un Vecais Rīgas tilts.
Gadskārtas. Nodarbībā izdzīvojām gada uzbūvi, saliekot gada apli divos veidos – ar 12 mēnešiem un ar 8 laikiem, kas veidojas starp 8 gadskārtas svētkiem. Vasaras grupā tuvāk pievērsāmies Jāņiem – katram bija iespēja pārdomāt, kas ir vissvarīgākais viņu Jāņos, un uzzināt, vai latviešiem senāk bijušas būtiskas tās pašas vai citas lietas. Uzzinājām, cik daudz ir Jāņu dziesmu, dažas no tām izdziedājām, muzicējām, gājām Jāņu rotaļās un visbeidzot uzlikām savas Jāņu sajūtas uz papīra.
Alfabēts - Ikviens, kurš atnāca uz nodarbību varēja nomērīties pie burtu alfabēta un savam augumam atbilstošajam burtam bija jāaizpilda darba lapa - jādomā vārdi, kas sākas ar šo alfabēta burtu. Otrs uzdevums bija saistīts ar burtu alfabēta zīmēšanu - izmantojām sagataves no Burtubildes.lv. Noslēgumā vel izspēlējām spēli- līdzīgu cirkam tikai ar Alfabēta burtiem.
Daba - Bērni gatavoja ūdensrozes. Par pamatni tika ņemti plastmasa saldējuma trauciņi, bet ziedlapiņas tika darinātas no plastmasa karotēm, tās meistarīgi salīmējot vienu pie otras.
Gleznošana - Tēma” Es gleznoju vasaru” Uzdevumi: Vērot skatu aiz loga, Diskutēt par krāsām ainavā, Gleznot vasaru, iesaistīt radošajā darbā krāsu paleti, kā centrālo objektu, Savu radošo darbu papildināt (pēc izvēles) ar lapu nospiedumiem vai aplikācijas elementiem.
Interaktīvā - bērniem bija jāvedo stāsts/pasaka, kas tika sarakstīta autoriem nezinot par pasakas stāsta sižetu, ko rakstījis iepriekšējais dalībnieks.
Izgaršo Latviju - vasara ikvienam asociējās ar gardām vasaras ogām un dārzeņiem no vietējiem dārziem! Tā nu bērniem bija uzdevums pagatavot gardu saldo no biezpiena, cepumiem, iebiezinātā krema un daudz gardām ogām un augļiem! Ar nepacietību gaidot nodarbības beigas, lai savus našķus pagaršotu!
Pastkarte - pēc iemaņu apgūšanas rakstīšanā ar tušu un spalvu, tika sarakstītas daudz jaukas pastkartītes, kas ceļoja pie draugiem, radiem tepat Latvijā.
Taututērpi - nodarbībā tapa jaukas un latviskas saktiņas, kuru raksti iepriekš tika izpētīti grāmatās. Daži bērni darināja arī savas tautiskās lellītes.
Kukaiņi vasaras puķēs - Nodarbībā izbaudījām vasaras košumu taisot ziedus no krepapīra. Katram sanāca kaut kas īpašs: Vienam peonija, otram neļķe, trešajam krizantēma... Klāt pievienojām taurenīšus no krāsainā krepapīra, kā arī izveidotus origami tehnikā.
Diploms - Pēdējā nodarbībā, izmantojot visās nodarbībās gūtās zināšanas un prasmes, bērni paši radīja savu spēli vai krustvārdu mīklu par Latviju, daļu no tām paguvām arī izspēlēt un atrisināt. Katrs izgatavoja sev visskaistāko diplomu par dalību projektā, un nosvinējām projekta vasaras daļas noslēgumu ar nelielu saldu cienastiņu, kuru baudījām, pārdomājot tā ceļu līdz mums un izmantojot visas maņas – apskatot, aptaustot, sasmaržojot, saklausot un visbeidzot, protams, uzmanīgi izgaršojot.
Nodarbību norise: Rudens cikls 9.-12.grupas
Iepazīšanās - Lai gan ārā traks karstums, Talantu pilsētā iesnājies "rudens", jo sācies 3 projekta posms. Jaunie dalībnieki iepazīstās ar saviem grupas biedriem caur dažādām spēlēm un interesantām aktivitātēm.
Mūzika - nodarbību iesākām ar savstarpēju sapazīšanos, kuras laikā izdomājām katrs pats savu skaņu un ritmu, bet citiem tās bija jāatkārto un jāpapildina ar savējām. Ieskandinājām dažādus latviskus mūzikas instrumentus - zvārguļus, trejdeksni, zvārguļbumbas, stabules, svilpauniekus, tarkšķus, ar kuru palīdzību pēc tam mēģinājām atdarināt dažādas skaņas - jūras šalkoņu, putnu gaviles mežā, zirgu pajūgu, bērnu sporta spēles un citus. Pēc tam bērniem bija jāatpazīst tautasdziesmās dzirdamie mūzikas instrumenti un jāsaskaita, cik reizes dziesmās pieminēti dažādi vārdi - tādi kā Saule, Mēness, Dzirkstelīte, Laima, Uguntiņa, Žagariņi, Trejdeviņi. Izdziedājām vairākas latviešu tradicionālās tautasdziesmas - Man bij viena gara pupa, Lai guļ miegu, kas guļ miegu, Ceļa māte negulēj, Māte savas meitas sauca, Caur sidraba birzi gāju, Krauklīts sēž ozolā, kā arī gājām rotaļās Rupmaizkukuls, Dej mani jēriņi un Vecais Rīgas tilts.
Alfabēts - Jau atkal ķeramies klāt burtiem, kas mūsu alfabētā veseli 33! Uzrakstot tos un ņemot talkā burtu bildes, sanāk jautri zīmējumi. Metamais kauliņš parāda, kāds burts izkrīt jautrajā burtu spēlē, no kuras tad jāsauc vārdi. Kas vēlējās izgatavoja arī iniciāļus un dekorēja tos ar zeltu, sudrabu.
Gleznošana - rudens krāsas ir tik košas un skaistas! Sarkanais, oranžais... koku un dabas krāsu pasakas ir neierobežotas, tāpat kā bērnu fantācija!
Dzīvnieki - pūcītes no čiekuriņiem un ezīši no saulespuķu/popkorna sēkliņām. Vai nav jautri, sanāk veselas ģimenītes! Taisījām ezīšus no plastalīna un sēkliņām un putniņus no čiekuriņiem un spalvām. Piestpirinājām mūsu dzīvnieciņus uz pamatnes no bērzu mizas. Bērniem bija ļoti interesanti strādāt no dabas materiāliem sajūtot projekta cikla rudens tuvumu.
Pastkarte - Rakstīšana ar tušu un spalvu vienmēr ir kas jauns un aizraujošs bērniem, kas to dara pirmo reizi mūžā! Šādi iemūžināta pastkartīte būs pārsteigums ikvienam adresātam!
Taututērps - Dziesmusvētk iedvesmoti bērni zīmē un kopē taututērpus, kā arī iepin tautiskos elementus it visur, kā piemēram, puiši varēja izfantazēt savus tautiskos automobīļus! Un kāpēc gan ne?
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs - Krustejas noslēpumi. Karstajā 31.jūlija dienā dalībnieki veldzi guva Doma baznīcas Krustejā, apmeklējot Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzeju, aplūkojot arī slaveno Doma baznīcu un atjaunotās ērģeles un piedaloties muzejpedagoģiskajā nodarbībā „Atrodi dzīvnieku atveidojumus Krustejas labirintos”. Uzdevumi nemaz nebija tik viegli, kā sākumā likās. Nācās meklēt gan tuvu pie zemes, gan paceļot galvas augstu gaisā. Bērni abās grupās tika sadalīti divās komandās, nācās mācīties arī sadarbības prasmes un palīdzēt viens otram, lai ātrāk veiktu uzdevumus. Pēc muzeja apmeklējuma vēl bija iespēja pateikt sveiki Doma laukumā izvietotajiem lāčiem, kas ir kā dāvana Latvijas valsts simtgadei un vēl līdz augusta beigām priecēs lielus un mazus Doma laukuma apmeklētājus. Pie reizes iesakām apmeklēt arī Krusteju un atklāt tās noslēpumus, kā to jau izdarījām mēs.
Izgaršo Latviju - nodarbībā bērni smēlās iedvesmas grāmatās un pēc tam gatavoja gardas un un interesantas sviestmaizītes - kāda pele, kādam putniņš...
Interaktīvā - bērni gatavo savas spēles, izmantojot dažādus papīrus, kartonus, krāsas, pupas, karsto līmi, dažādu krāsu pogas u.c.. Bērni strādā individuāli , pāros vai grupiņā – pēc pašu izvēles. Tiek radītas vairākas ` cirka` veida spēle, `naudas spēle` , plānotas orientēšanās rotaļas, viktorīnas u.c.spēles jautrai un aktīvai laika pavadīšanai ģimenē vai draugu lokā. Sanāk jautras un interesantas, pašu gatavotas interaktīvās spēles! Kurš piebiedrosies uzspēlēt! Noteikumi katrai spēlei savādāki, tos zina tikai paši autori! Pat spēļu kauliņi īpaši un pašu darināti.
Valoda - Valodas nodarbībās Rudens grupas uzzināja, kas ir pūrs un pūra lāde. Katrs ieveidoja savā pūra lādē kaut ko, kas sākas ar viņa vārda pirmajiem burtiem. Rudenim piestāv sarkanā krāsa, tāpēc domājām, kas dabā ir sarkans. Bija jāveido teikumi par rudeni, jāuzmin atskaņu panti. Un visbeidzot – uzdevums „ Grāmatu varoņi un grāmatas”. Uzmini nu!
Daba - Plēšam papīra salvetes un līmējam mazos gabaliņus pie izgrieztas kartona rudens lapas figūriņas. Mums sanāca ļoti klusa, nopierinoša nodarbība, jo darbs prasīja lielu pacietību un koncentrēšanos. Nodarbības beigās atcerējāmies J.Petera un R.Paula "Dziesmu par pēdējo lapu". Vēl bērni uzzināja, ka Jelgavā atrodās piemineklis Norai Bumbierei, kura šo dziesmu izpildīja un kļuva slavena 1977. gadā.
Gadskārtas - Gadskārtu nodarbībā piedzīvojām gada uzbūvi, izveidojot gada apli divos veidos – ar 12 mēnešiem kā mūsdienās lietotajā kalendārā un ar 8 laikiem, kas kārtojas starp 8 gadskārtas svētkiem. Rudens grupā tuvāk pievērsāmies Miķeļiem jeb Apjumībām, noskaidrojām, kas ir Jumis, un dažādos veidos to zīmējām, priecājāmies par rudens ražu, katrs saliekot savu saulīti. Tāpat sakārtojām ticamā secībā dziesmas tekstu un pēc tam izdziedājām un skaņu rīkiem pavadījām vairākas dziesmas par garo pupu, un katram bija iespēja izmēģināt izvilināt kādu skaņu no raga un kokles.
Aksesuārs - Sarkanbaltsarkans. Mūsu Latvijas krāsas! Bērni darināja aksesuāra rakstus uz tumši sarkanā papīra ar balto guaša krāsu. Raksti tika meklēti grāmatās un zīmēti savā aksesuārā ieliekot latvisku vēstījumu zīmju formā.
Diploms - Laiks ārā karsts, bet Talantu pilsētā atkal noslēdzies kāds posms. Diplomi godam nopelnīti. Nodarbībā „Diploms” dalībnieki izspēlēja spēli Kas? Kur? Kad? Ar ko? Ko darīja? Hmm, dažiem bija grūtības salasīt pašam savu rokrakstu! Bet kopumā pašu veidotie stāstiņi bija jautri. Veidojām arī savas miniatūrās pasaules – katram savādāka, bet tik aizraujoši! Un, kā par brīnumu, atlika vēl arī laiks mīklām, anekdotēm un apslēpto attēlu meklēšanai.
Nodarbību norise: Ziemas cikls 13.-16.grupas
Iepazīšanās - Nodarbības laikā dalījāmies pārdomās par vasaras gaitām, saviem novērojumiem, aktuāliem tematiem, pildījām uzdevumus, stāstījām anekdotes, ievingrinājām roku pasakas žanrā, pavingrojām arī paši ;) Apspriedām veselības jautājumus - piem.,smēķēšanas,tai skaitā pasīvās smēķēšanas kaitīgumu un kā to novērst Latvijas un pasaules mērogā.
Alfabēts - bērni pārliecinājās cik labi zin latviešu valodas alfabētu; katrs izvēlējās dažus alfabēta burtus(iekļaujot vismaz 4 patskaņus), ar asociāciju palīdzību katrs uzrakstīja vārdus, kas viņam saistās ar šo burtu, piemēram A-aka, B-bumba, C-cālis, tad šīs asociācijas uzzīmēja. Katrs bērns no saviem izvēlētajiem burtiem bija jāizveido vārdi, kas no šiem burtiem sanāk, tad šos vārdus "uzzīmēja" ar attēliem. Bērni mainījās ar lapām un minēja, kas par vārdiem ir "uzzīmēti".
Daba - baltās ziemas leduspuķes rūtīs. Tik vien kā balts papīrs, bet prasmīgi salocīts, tas iegūst teju īstas leduspuķes cienīgus apveidus!
Latvijas nacionālais vēstures muzejs - Latvijas gadsimts. Soli pa solim. Mūsu atraktīvā gide Santa vadīja nodarbību pēc nupat kā izveidotā ceļveža Latvijas simtgadei. Tas ir stāsts par mūsu Latviju. Izstādi sagatavojuši 68 Latvijas muzeji un tajā aplūkojami ap 1500 priekšmeti. Visus nepaguvām apskatīt, bet pirmās trīs lapas ceļvedī jau izpildītas. Vislielāko atbildības sajūtu radīja iespēja aplūkot dažādos ordeņus, pirms tam uzvelkot baltus cimdus. Un vēl bija iespēja parakstīt ar īstu spalvaskātu un tušu. Vai tu zini, kāds ir zvaniņa stāsts? Un kas notika 17.novembrī, dienu pirms Latvijas valsts nodibināšanas? Uzzini arī tu! Noteikti iesakām apmeklēt Latvijas Nacionālo Vēstures muzeju ikvienam!
Pastkarte - Bērni iztēlojās rakstot Ziemassvētku apsveikumus. Tie jādarina īpaši rūpīgi, ar mīlestību un gana grezni, tāpēc rakstīšana notika ne tikai ar melno tušu, bet arī ar zeltu un sudrabu! Vai adresāti savus apsveikumus saņems tikai uz Ziemassvētkiem, tas lai paliek noslēpums! :)
Valoda - Noskaidrojām, kas dabā ir balts kā ziemā uzsnidzis pirmais sniedziņš. Pūra lādē ievietojām tās lietas, kas sākas ar vārdu pirmajiem burtiem. Aplūkojām fotogrāfijas par ziemu un veidojām teikumus. Izspēlējām spēles – Kas, kur, kad?, arī jauno spēli – Uzmini, kas es esmu. Minējām mīklas, stāstījām anekdotes. Grāmatas atkal meklēja savus varoņus. Bija jautri un aizraujoši!
Taututērpi - Iepazinām tautastērpa vēsturi, nozīmi, piemērījām vainagus un vīru cepures, aptaustījām bronzas rotas, minējām mīklas, kā arī modelējām nākotnes tautastērpus. Apguvām svešvārdus. Piem., arheoloģiskie un/vai etnogrāfiskie tērpi. Spriežot pēc pierakstiem, jautājumos nopietni iedziļinājās dalībnieki Markuss Ezītis un Kristīne Ozola!
Aksesuārs - nodarbībā tapa skaisti latviski aksesuāri - jostu rakstu atdarinājumi, kā arī bērni, kas bija savus jostu rakstus pabeiguši darināt, varēja veidot prievītes- mācīties pīt no vairākiem pavedieniem.
Izgaršo Latviju - nodarbībā pārrunājām Ziemassvētku tradīcijas katrā ģimenē un Ziemassvētkiem raksturīgākos ēdienus. Gatavojām piparkūku torti ar biezpienu, zapti, piparkūku cepumiem un putkrējumu. Kamēr kūka ievilkās, spēlējām dažādas spēles.
Interaktīvā - Nodarbības uzdevumi bija aizšifreti ar QR kodiem, lai tos uzzinātu, dalībniekiem vispirms nācās apgūt aplikācijas darbības principus. Tad jau sekoja atbilžu meklēšana_ grāmatās, žurnālos, savā zināšanu pūralādē u.c. Bija arī kuriozs - lai noteiktu Latvijas lielāko un mazāko novadu, kāda dalībniece ņēma talkā nevis grāmatas, vai interneta resursus, bet lineālu!. Pēdējo nodarbību vadīja pasniedzējas mazā asistente_Rūta Graudiņa! :)
Mūzika - Nodarbību iesākām ar savstarpēju sapazīšanos, kuras laikā izdomājām katrs pats savu skaņu un ritmu. Iepazinām dažādus latviskus mūzikas instrumentus - zvārguļus, trejdeksni, stabules, svilpauniekus, tarkšķus, ar kuru palīdzību pēc tam mēģinājām atdarināt dažādas skaņas - zirgu braukšanu pa sniegu ar kamanām, ķekatnieku gājienu no mājas uz māju, putnu skaņas piesnigušā mežā, jūras šalkoņu un citas. Tad ķērāmies klāt pie lielās mūzikas instrumentu "puzles" salikšanas (Spēle "Spēlē, spēlē, spēlmani") - bērniem pēc apraksta bija jāatmin pareizais mūzikas instruments un tad tas jāievieto tukšajā laukumiņā lielajā mūzikas aplī. Pēc tam dalībnieki noklausījās dažādas tautasdziesmas un mēģināja saklausīt, kādi mūzikas instrumenti tajās dzirdami. Bija arī uzmanīgi jāklausās un jāsaskaita, cik reizes dziesmās pieminēti dažādi vārdi - tādi kā Saule, Mēness, Uguntiņa, Trejdeviņi. Noslēgumā kopīgi izspēlējām un izdziedājām arī dažas latviešu tautasdziesmas - "Pūt, pūt, Vēja māt" un "Lai guļ miegu, kas guļ miegu, Ceļa māte negulēj", kā arī gājām rotaļās "Rupmaizkukuls" un "Dej mani jēriņi, dej kazulēni".
Dzīvnieki - No filca gabaliņiem taisījām kompozīciju "Eglīte mežā". Pievienojām klāt putniņu no čiekuriņa, izrotājām visu ar sintaponu un papīra sniegpārsliņām. Dažiem bērniem gribējās izrotāt eglīti kā Ziemassvētkos, sanāca ļoti skaisti un ziemīgi!
Gleznošana - atkal rokās otiņas un krāsas, šogad vēsie un ziemīgie toņi!
Gadskārtas- Ziemas saulgrieži un rotājumi - dekoratīvie puzuri. No A līdz Z - sākot no niedru sagatavošanas un pārvēršanas par salmiņiem, līdz tie prasmīgi savienoti pārtop par dekoratīviem puzuriem! Gadskārtu nodarbībā pētījām, no kā veidojas gads mūsdienās un kā tas latviešu gadskārtā veidojies senāk. Ziemas grupā tuvāk izzinājām latviešu Ziemassvētku tradīcijas. Iemācījāmies dziedāt tautasdziesmu "Sidrabiņa lietiņš lija" un muzicējām ar dažādiem skaņu rīkiem. Ikviens pagatavoja sev tradicionālo Ziemassvētku rotājumu - puzuri.
Diploms. Nobeigumā "Pūru" pielocīja un diplomu saņēma visi dalībnieki. Visi kopā caurskatījām pūralādi, atcerējāmies "noietos'' posmus, ceļabiedrus, paslavējām pedagogus un viens otru. Ceļamaizē bija arī saldumiņš (cienasts), kuru vajadzēja apskatīt, aptaustīt, sasmaržot, saklausīt un ļoti lēni izgaršot. Strādājām ar krāsainām lapām, zīmuļiem, veidojām aplikācijas - griezām, līmējām, izmantojām lineālu, bijām radoši.