TALANTU PILSĒTAS PROJEKTI
  • Aktuālie Erasmus projekti
  • Realizētie starptautiskie projekti
    • Nordplus projekti
    • Dalība dažādos projektios
    • Dalība dažādos projektos līdz 2013
    • Realizēts - LIME
    • Realizēts - Create to integrate
  • Vietējie projekti
    • 2021.-2023.gads
    • 2018.gads
    • 2017. gads
    • 2016.gads
    • 2015.gads >
      • Socialais vilnis
    • 2014.gads >
      • Komunkaciju labirinti
    • 2013.gads
    • Demokratiskie studiju apli, SIF
    • 2012.gads
    • 2011.gads
    • Lidz 2011.gadam
  • Kontakti
    • Privatuma politika
  • English

2017.gads: "Runcis zābakos" - vasaras brīvlaika projekts bērniem

Picture
2017.gada vasaras brīvlaikā Talantu pilsētā viesojās Runcis zābakos!
Talantu pilsēta piedāvāja iespēju bērniem (7~15 gadi) no Rīgas BEZ MAKSAS iejusties iedomātas tūrisma aģentūras "Runcis zābakos" darbībā. Tā bija kā radoša spēle 3 nedēļu garumā. Kopumā notika 4 līdzīgu nodarbību cikli, katra grupa darbojās kādā no 4 Latvijas reģioniem (nodarbības gan notika Rīgā): "Vidzeme" (3.06.-22.06.) "Kurzeme" (26.06.-14.07.) "Zemgale" (17.07.-4.08.) "Latgale" (7.08.-25.08.)
​

Bērni darbojās grupās, katrā nodarbībā kopā pa 12 bērniem. Nodarbības ilgums 1.5 stunda. 
PROGRAMMĀ: Projekta nodarbības tika orgnaizētas gan radošas, gan praktiskas,  gan kā spēles. Katrai grupai bija 15 aktivitātes:  Iepazīšanās spēles; Aģentūras zīmola izveide (logo, sauklis, himna utml); Geo slēpnošana; Pastkarte - rakstīšana ar tušu un spalvu; Svešvalodas nodarbība (spēles angliski); Darbs ar karti (orientēšanās); Novada kartes izveide (kataloga izveide); Digitālā nodarbība (foto un filmēšana ar viedtālruņiem); Gleznošana; Piknika grozs (jautrās sviestmaizes); Ceļojuma aksesuāra gatavošana, Maršruta plānošanas nodarbība, Viena muzeja apmeklējums, Prezentlietas izgatavošana, Noslēguma prezentācijas sagatavošana. Nodarbību apraksts un foto - skat zemāk.

Picture
Projektu finansiāli atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
1.POSMS - "VIDZEMES" GRUPA
Iepazīšanās Ledlauži - Katram vajadzēja izgriezt no krāsainā papīra savu iniciāli, uz kura vajadzēja uzrakstīt savas labās īpašības atbilstoši vārda burtiem. Katrs savam iniciālim pierakstīja klāt atbilstoši vārda burtiem novada pilsētas. Lai tās sameklētu, izmantojām Latvijas detalizēto karti, kur var redzēt pilsētu un ciemu nosaukumus. Pēc tam visi sastājāmies aplī mācījāmies atcerēties viens otra vārdus. Noslēgumā - katrs veidoja pats sevi, izamantojot olu paletes kabatiņas un plastalīnu. Pēc radošām plastalīna nodarbībām spēlējām pēdējo spēli ar kurpēm, kuras ir paslēptas zem segas. Viens dalībnieks raksturo savus apavus, otrs tikmēr ar aizvērtām acīm meklē.
Geo slēpņošana - Viena no retajām nodarbībām, kur bērni ne vien drīkst lietot telefonus, bet tos nepieciešams izmantot, lai veiksmīgi atrastu izvietotos slēpņus. Nodarbībās bērni varēja piedalīties kopā ar vecākiem, lai pēc atzīmētām GPS koordinātēm dotos uz Miera dārzu meklēt 2 slēpņus - viens bija vienkāršāk atrodams, taču, lai atrastu otru, nācās atrisināt rēbusu un pie reizes apskatīt Miera dārza ievērjamākos kultūras pieminekļus.  
Aksesuārs. Nodarbībā bērni no putuplastam līdzīga materiāla gatavoja ceļojumā noderīgu aksesuāru - acu aizsegu. Tas tika izdekorēts ar krāsām un spīdumiem - par prieku tiem, kas nomodā. :)
Svešā mēlē - Runcis Zābakos vadīja svešvalodas nodarbību angliski. Kopā atkārtojām un paplašinājām angļu valodas vārdu krājumu par tādām tēmām kā –Formas, Pretstati, Alfabēts, Dzīvnieki. Spēlējām vārdu spēles, spēli – "I spy". Spēlē "Vai tu esi bijis Vidzemē, Cēsīs?" Projekta dalībnieku uzdevums bija atrast senās vietas un savienot to fotogrāfijas ar tās pašas vietas attēlu šodien. "Vai tu spēj nosaukt visas 28 Eiropas Savienības dalībvalstis un to galvaspilsētas" un pie tam vēl angļu valodā? Bērni saņēma jauku dāvanu no ES mājas – krāsojamo grāmatu, ko varēs turpināt pētīt arī atlikušajā projekta laikā. Dažas grupiņas guva ieskatu arī 8 kompetenču spēlē – Atpazīsti un savieno! Spēļu kārtis ietver sevī Eiropas galavaspilsētu nosaukumus un simbolus. Visvairāk dalībniekiem patika Jautro ceļotāju portretu veidošana un spēle – Uzmini, kas es esmu?
Pastkarte - Rakstīšana notika ar spalvu un tušu, 1.daļā tapa Līgo svētku apsveikums, ko bērniem bija iespēja nosūtīt pa pastu savai krustmātei, omītei utml. 
Muzejs - 9.jūnijā Runcis zābakos aicināja bērnus uz Rīgas kuģniecības un vēstures muzeju. Devāmies turp divās grupās, pirmajai grupai bija gide Zane, otra – Zita. Izzinājām Rīgas vēstures noslēpumus, redzējām Lielo Kristapu, Rīgas atslēgas, nedaudz paši ieskatījāmies arī kuģošanas lietās. Vai tu zināji, ka Rīgas kuģis bijis 5 metri plats un 14 metrus garš? Pašiem dalībniekiem bija iespēja izstāstīt teiku par Lielo Kristapu un Pēterbaznīcas gaili. Uzzinājām arī, kas senatnē bija 3 Rīgas brīnumi.
Piknika grozs - Kopā ar Runci zābakos bērni plānoja, ko likt piknika grozā. Vispirms vajadzēja attēlot vai nu iepirkuma somas saturu vai izdomāt, kam tu dāvinātu apgleznotu krūzīti. Spēle – Es aizgāju uz Rimi un nopirku .... Nākamais atkārto iepriekšējā teikto un papildina teikumu ar savu pirkumu.
Un tad ķērāmies pie sviestmaižu gatavošanas. Iedvesmu bērni varēja pasmelties grāmatiņā „Sviestmaižu ballīte”, bet labāk tomēr pašiem izdomāt savas fantastiskās sviestmaizes. Kopīgs foto, un var ķerties klāt arī degustācijai!  Dažiem pat žēl tādu skaistumu notiesāt! Elīna gan teica tā – Gribu apēst, bet nespēju...
Noslēguma aktivitāte – Atrodi paslēptos priekšmetus virtuvē (attēlā) - šis bija pagrūts uzdevums, bet dažiem izdevās!
Katalogs - bērni gatavoja katalogu par Vidzemi. Pirms tam ar PowerPoint prezentāciju īsi ieskatījāmies Vidzemes faktos un apskates objektus. Pēc tam, meklējot informāciju un attēlus dažādos tūrismu centru bukletos un katalogos, katrs bērns izgatavoja savu bukletu ar vietām, kas viņam šķiet saistošas un kuras viņš ieteiktu apskatīt tūristiem.
Gleznošana - Diena pagāja lieliem soļiem, smaidot, runājot un gleznojot. Atradām kartē Vidzemi. Aplūkojām Vidzemes  pilētas, to ainavas, tautastērpus.  Bija izvēle gleznot ainavu, vai tautisko tērpu, vai atstāto runča cepuri Latvijas plašumos. Ko nu katrs izvēlējies, nu var aplūkot darbos.
Vietas kartē - katram bija iespēja izvilkt savu lapu un uzrakstīt pilsētu, kuru izlozēja. Tad Latvijas kartē to vajadzēja atzīmēt. Pēc tam uz A4 lapas bija jāuzraksta, ar ko asociējas tā pilsēta, vai ko ir izlasījuši no informācijas lapām. Pēc tam visi gājām ārā, zīmējām ar lenti Latvijas karti, vai Vidzemes novadu, kur likām savus zīmējumus/lapiņas un pastāstījām pārējiem, ko esam iemācījušies. Noslēgumā bija vēl dažādas spēles.
Maršruta plāns - izgatavojām savu maršruta karti. Katrs bērns pārzīmēja Vidzemes kontūru un izmantojot dažādus bukletus, kartes un tūrisma informāciju centru ceļvežus, izdomāja savu tūrisma maršrutu Vidzemē. Pēc tam atrastos apskates objektus atzīmēja savā kartē, klāt pierakstot pie katra svarīgāko informāciju. Visus punktus savienoja ar plastalīna līniju, tādā veidā iezīmējot ceļu.
Zīmols - bērni uzzīmēja savu personīgo vai tūrisma aģentūras "Runcis zābakos" logo - ar PowerPoint prezentāciju bērni tika iepazīstināti, kas ir zīmols un kādi tie ir dažādiem populāriem uzņēmumiem vai produktiem. Pēc tam katrs pats izdomāja vai nu savu personīgo zīmolu vai šī projekta zīmolu. Rezultāts tika attēlots uz lapas izvēlētajā tehnikā (krāsas, zīmuļi, aplikācija).
Prezentlieta - katrs izgatavoja 5 dažādas pīnītes. Vidzemē ir ļoti skaisti tautastērpi un viena no tā sastāvdaļām ir josta. Bērni izgatavoja dažādas mini versijas (pīnītes). Darbs bija gan individuāli, gan pāros, gan pa 3 un 4, kas veicināja grupas sadarbību un sadraudzēšanos. Rezultāts bija krāsains, skaists un katram savādāks. Šīs pīnītes var pasniegt kā dāvaniņu ceļojot, uzdāvināt draugam kā draudzības aproci vai izmantot kā grāmatzīmi. Bērniem radās idejas, ka var piesiet arī pie atslēgām, somas vai iesiet matos.
Digitālā nodarbība - šajā nodarbībā bērni varēja izmantot savus viedtāruņus vai fotoaparātus, lai mācītos filmēt un fotografēt. Bērniem bija jāizdomā pašiem savs reklāmas rullītis, kā viņi prezentētu Vidzemes novadu - ko stāstītu, ko rādītu tūristiem. Pēc tam idejas tika uzfilmētas, bet nodarbību skolotāja grupu veikumu samontēja nelielā videorullītī.
Prezentācija - Noslēgumā bērni taisīja prezentāciju par to, ko visu šo laiku darīja, kas patika, ko iemācījās.

2.POSMS - "KURZEMES" GRUPA
Iepazīšanās -  Katram vajadzēja izgriezt no krāsainā papīra savu iniciāli, uz kura vajadzēja uzrakstīt savas labās īpašības atbilstoši vārda burtiem. Katrs savam iniciālim pierakstīja klāt atbilstoši vārda burtiem novada pilsētas. Lai tās sameklētu, izmantojām Latvijas detalizēto karti, kur var redzēt pilsētu un ciemu nosaukumus. Pēc tam visi sastājāmies aplī mācījāmies atcerēties viens otra vārdus. Noslēgumā - katrs veidoja pats sevi, izamantojot olu paletes kabatiņas un plastalīnu. Pēc radošām plastalīna nodarbībām spēlējām pēdējo spēli ar kurpēm, kuras ir paslēptas zem segas. Viens dalībnieks raksturo savus apavus, otrs tikmēr ar aizvērtām acīm meklē.
Prezentlieta - bērni krāsoja akmentiņus. Kad idejām bija noskatījušies PowerPoint prezentācijā attēlus, ko var krāsot virsū uz akmens, tika izstāstīts kā pa soļiem veidot zīmējumu un kas jāievēro, zīmējot sīkas detaļas. Tad katrs radīja uz papīra vairākas skices ar idejām un tad ķērās klāt pie krāsošanas!
Katalogs - bērni gatavoja bukletus par Kurzemi. Pirms tam ar PowerPoint prezentāciju īsi iepazīstināmies ar Kurzemes faktiem un dažiem apskates objektiem. Noskatījāmies video par Slīteres Nacionālo parku. Pēc tam, meklējot informāciju un attēlus dažādos tūrismu centru bukletos un katalogos, katrs bērns izgatavoja savu bukletu ar vietām, kas viņam šķiet saistošas un kuras viņš ieteiktu apskatīt tūristiem.
Zīmols - ​pārrunājam, vai un ko kurš zina par vārdu un jēdzienu "zīmols". Kāpēc tas vajadzīgs? Pārrunājam arī zīmola piesavināšanos, krāpniecību. Tiek ieslēgta mūzika, un bērni, apstaigājot visu telpu, ielūkojoties jebkurā plauktiņā, noliktā mantu maisā utl., atrod vienu vai vairākas lietas, kuras iederētos viņu pašu personiskajā zīmolā. Kad tas izdarīts, katrs prezentē savu "atradumu"  un pastāsta, kāpēc šāda izvēle. Turpinājumā ķeramies klāt Kurzemei. Kas varētu būt šo  pilsētu zīmolā? Nodarbības otrā daļa paiet radošā nodarbē – katrs zīmē kādu zīmolu, izvēloties kādu no variantiem: 1.Kurzemes zīmols 2. Kādas Kurzemes pilsētas zīmols 3. Paša personīgais zīmols vai 4. Zīmols precei/pakalpojumam, kuru bērns nākotnē ražos/piedāvās un pārdos Kurzemē. Nobeigumā bērni prezentē savus zīmējumus. 
Vietas kartē - ​​Nodarbībā tika izspēlētas vairākas spēles par Latviju – labirints (kā tūristam atrast ceļu no Kurzemes līdz Latgalei), cirka veida spēle, puzzles, atmiņas spēle u.c. Ir apskatāmi arī dažādi uzskates  materiāli – žurnāli, kartes, brošūras, grāmatiņas, apraksti par pilsētām un apskates objektiem, svētvietām Kurzemē. Pēc tam bērni, izmantojot dažādus papīrus un krāsas, gatavoja paši savas spēles. Strādāja individuāli, pāros vai grupiņā – pēc pašu izvēles. Tika radītas vairākas puzzles, "cirka" veida spēle, monopols (par Latvijas pilsētām), orientēšanās u.c.spēles. Piemēram, orientēšanās spēle pa Slīteres dabas parku, viktorīna par Ventspili, Kurzemes puzzle u.c. Spēles bērni uzreiz var nest mājās un uzdot savus uzdevumus mājiniekiem, kā arī uzspēlēt kopīgi ģimenes lokā pašu radīto spēli!
Geo slēpņošana - Viena no retajām nodarbībām, kur bērni ne vien drīkst lietot telefonus, bet tos nepieciešams izmantot, lai veiksmīgi atrastu izvietotos slēpņus. Bērni kopā ar vecākiem devās apmeklēt divus slēpņus. Viens no tiem izvietot pie Ukraiņu vidusskolas, kuras pagalmā ir milzīgs 20 latu naudaszīmes zīmējums. Tur pat netālu bija arī otrs slēpnis ar diviem posmiem, kas ļāva iepazīt Popova muižu - 19. gs. sākumā celtu vienstāva koka dzīvojamo ēku ar mansarda jumtu un barokāliem jumta logiem.
Aksesuārs - arī Kurzemes grupiņa tika pie saviem acu aizsegiem, kas būs noderīgi ceļojuma laikā! Aksesuāri tapa no mīksta un tumša porlona materiāla, kur katrs varēja uzgleznot savu iecerēto zīmējumu. 
Svešvaloda - Vispirms vārdu spēle – Kas skatās uz tevi? Atkārtojām arī alfabētu un pamēģinājām savu vārdu nosaukt pa burtiem angliski. Tad palīgā apgūt valodu ieradās arī dzīvnieciņi. Arī Runcis Zābakos mēģināja paslēpties starp zvēriņiem, bet mēs viņu ātri vien atpazinām. Kopā palasījām arī dažas grāmatiņas angļu valodā. Savukārt no projektā iegādātās jaunās resursu grāmatas „Valodu pasaule” uzzinājām interesantus faktus par dažādām tautām, paražām un valodām.  Veidojām jocīgās sejiņas, kā arī mēģinājām atcerēties visu Eiropas Savienības valstu galvaspilsētas. Dāvanā katram dalībniekam – krāsojamā grāmata no ES mājas. Vislielāko jautrību tomēr arī šajā grupā izraisa spēle „Headbanz”, kad jāmēģina atminēt, kas tu esi, pašam to neredzot. Jautrība garantēta!
Gleznošana - Saulainas rīts sākās ar bērnu smaidiem. Kurzemes plašumus gleznot grib visi. Bet lai jautrāk būtu, runča zābakos iespēja iekāpt ir visiem, tāpēc gleznot vajadzēja runča zābakus, kur tie atrodas var izvēlētie katrs, ja telpā, tad aiz loga jābūt ainavai, ja dabā tad logā jābūt telpai. Gleznot, varēja arī ainavu un pārveidot to par mozaīku. Pēdējai grupai uzdevums gleznot ainavu ievietojot tajā kaķi, kur tas atrodas katra bērna brīva izvēle.
Pastkarte - Katram bērnam bija iespēja sagatavot un uzrakstīt ar tušu un spalvu apsveikuma kartiņu kādam savam tuviniekam. Daudzi no bērniem kartiņas rakstīja pirmo reizi dzīvē, tāpēc bija daudz jautājumu par to, kā jānoformē aploksne, kāpēc vajadzīga marka, kamdēļ jāraksta atpakaļadrese utml. Paskartītes nosūtītas un drīzumā pārsteigs un priecēs adresātus!
Jaunie detektīvi Mākslas muzejā - projekta Runcis zābakos dalībnieki uz brīdi kļuva par detektīviem, lai izpētītu, kādi dārgumi glabājas Latvijas Mākslas muzejā. Muzejs pēc restaurācijas kļuvis tik skaists! Mūsu jaukā gide Diāna pastāstīja par Latvijas glezniecības vēsturi un māksliniekiem. Pievērsām uzmanību tik daudzām detaļām! Vai zināji, ka mums ir pašiem sava glezna ar savu Mona Lizu? Muzejā aplūkojama arī slavenā Teodora Zaļķalna skulptūra „Cūka”, kam nu jau 80 gadi! Bērni pabija arī pazemes stāvā, pie paša kupola un pat muzeja bibliotēkā! Vislielāko ievērību izpelnījās detektīvu karte un iespēja uzzināt paroli, lai saņemti nelielu balvu par vērīgumu.
Maršruta plānošana - Nodarbības sākumā pārrunājam, ko bērni atceras no iepriekšējām nodarbībām. Kādās pilsētās bijuši? Vai un kādos pārgājienos  bijuši? Nakts pārgājienos? Izbraukumos ar velosipēdiem? Laivu braucienos?  
Nodarbībā bērni veido paši savus maršrutus. Var ieskatīties jau gatavajos bukletos un informatīvajos materiālos par konkrētām Kurzemes pilsētām, kuros jau minēti un apraktīti dažādi apskates objekti, kartes utl. Taču lielāku prieku bērnos rada iespēja plānot, izdomāt un veidot pašiem savu maršrutu. Darbam izmanto papīru, krītiņus, flomasterus, plastilīnu un dziju. No plastilīna tiek veidotas gan laiviņas, gan autobusi un mašīnas, gan cilvēciņi ar mugursomu un ziedu skulptūra (bite) Ventspilī, gan arī tilti un upes. No dzijas top jūra un ceļi. Un bērni rada tādus maršrutus, kādus paši labprāt ietu, piedzīvotu un izzinātu! Radās gan Kurzemes dabas taka, gan maršruts pa Festupi, jo visi ceļi ved uz ikgadēko festivālu, gan ceļojums pa lielākajām Kurzemes pilsētām u.c. 
Piknika grozs - visgadākā nodarbība, kad bērni varēja ne vien plānot un veidot savas īpašās svietmaizes, bet beigās tās arī paši apēst!
Digitālā nodarbība - šajā nodarbībā bērni varēja izmantot savus viedtāruņus vai fotoaparātus, lai mācītos filmēt un fotografēt. Bērniem bija jāizdomā pašiem savs reklāmas rullītis, kā viņi prezentētu Kurzemes novadu - ko stāstītu, ko rādītu tūristiem. Tapa gan intervijas, gan leģendu stāstījumi, gan viktorīnas. Uzfilmēto materiālu nodarbību skolotāja  samontēja nelielā videorullītī.
Noslēguma nodarbība -  bērni veidoja kopīgu plakātu ar bildēm,par Kurzemi. Pēc tam viņi stāstīja par Kurzemes vietām. Vēlāk veidoja no beramām ēdamlietām (makaroni, rīsi, griķi utml) Latvijas karti. Kad tas tika darīts -kopīgi uzspēlējām Tautas bumbu fiziskajai aktivitātei.

3.POSMS - "ZEMGALES" GRUPA
Iepazīšanās - 3.posma dalībnieki satikušies un iepazinušies - caur spēlēm, caur radošu un praktisku darbošanos!
Svešvaloda - Nodarbībās bērni atkārtoja dzīvnieku vārdus angļu un krievu valodās. Mācījāmies sagrupēt putnus, mājdzīvniekus, tos ,kas dzīvo ūdenī, utt.  Kopā palasījām angliski bērnu grāmatiņas. Kā jau plānots, atkal bija jānosauc Eiropas valstu galvaspilsētas. Dažiem tas paliek kā uzdevums vasarai – jāiemācās! Katra grupiņa veidoja savas jautrās sejiņas, bet viena grupa veica arī neparastākus uzdevumus – objektu atrašanu un kontūrkartes apguvi. Kā parasti topā  spēle „Headbanz”. Jautrība garantēta! Ready, steady, go! 
Pastkarte - Ar tušu un spalvu sarakstījām daudz jaukus un vasarīgus sveicienus, kuri tika nosūtīti vecākiem, krustvecākiem. Interesantākais kādas trijotnes risinājums - nosūtīja kartiņas viens otram! Daži bērni, kas bija atkārtoti projektā jau varēja rakstīt drošāk un brīvāk, līdz ar to iespēja arī šo to ar krāsaino tušu padekorēt savā kartiņā. 
Piknika grozs - gardās un jautrās sviesmaizītes - dažas dzīvnieku formā, taču citi veidoja sviestmaizītes tūristiem: Tērvetes dabas parks, rūķīši, pilsdrupas, mežs... pilnīgi žēl pašiem to visu apēst! 
Gleznošana -  rīts sākās mierīgi, klusi soļi un čuksti aiz durvīm, labrīt- sveiciens bērnus pamodināju. Tēma Zemgale tika gleznota uz krāsainā kartona, pirmajā uzdevumā jāglezno ainava uz ceļa atstājot Runča pēdiņas, drīkstēja neaizklāt visus laukumus ar krāsu. Otrā grupa gleznoja ainavu un ielika tajā Runci zābakos līdz  pusei. Arī pārējie bērni gleznoja Zemgales  ainavu, vai arī ēkas, tā lai pārsteigtu citus bērnus ar savu darbu. Pēdējā grupa gleznoja Zemgales ainavu papildinot to ar lietu, izmatojot zobu birstītes, smidzināja krāsu uz kartona. Laiks pagāja ātri gleznojot un runājot par Zemgales skaistākajām vietā.
Zīmols -pārrunājam, vai un ko kurš zina par vārdu un jēdzienu "zīmols". Kāpēc tas vajadzīgs? Pārrunājam arī zīmola piesavināšanos, krāpniecību. Tiek ieslēgta mūzika, un bērni, apstaigājot visu telpu, ielūkojoties jebkurā plauktiņā, noliktā mantu maisā utl., atrod vienu vai vairākas lietas, kuras iederētos viņu pašu personiskajā zīmolā. Kad tas izdarīts, katrs prezentē savu "atradumu"  un pastāsta, kāpēc šāda izvēle. Turpinājumā ķeramies klāt Zemgalei. Kas varētu būt šo  pilsētu zīmolā? Nodarbības otrā daļa paiet radošā nodarbē – katrs zīmē kādu zīmolu, izvēloties kādu no variantiem: 1.Kurzemes zīmols 2. Kādas Zemgales pilsētas zīmols 3. Paša personīgais zīmols vai 4. Zīmols precei/pakalpojumam, kuru bērns nākotnē ražos/piedāvās un pārdos Zemgalē. Nobeigumā bērni prezentē savus darbus. 
Katalogs - Bērni gatavoja katalogu - bukletu. Bija sagatavota PowerPoint prezentācija par Zemgali, lai iepazīstinātu ar būtiskāko un dažiem populārākajiem apskates objektiem. Pēc tam bērni, izmantojot dažādas kartes un informācijas katalogus, veidoja savu bukletu ar vietām Zemgalē, kas viņiem šķiet interesantākās un ar kurām viņi gribētu iepazīstināt citus cikvēks, kas dotos uz Zemgali ekskursijā.
Prezentlieta - Iesildīšanās nolūkā atcerējāmies LR oficiālos un neoficiālos simbolus, to pielietojumu. Atkārtojām jēdzienus: Logotips, zīmols, ģerbonis, heraldika, lai varētu labāk izprast prezentlietu. Nodarbības praktiskajā daļā  apskatījām prezentlietu paraugus. Dalībniekiem bija jāatšķir  prezentlieta no zīmola vai logotipa. Uzdevums izstrādāt savu prezentlietu saistībā ar tematiem - Zemgale, Talantu pilsēta, Runcis zābakos. Izmantojām zīmēšanas papīru, krasainos zīmuļus. 
Maršruta plāns - Dzērvju lidojums pāri  Zemgalei. Projekta dalībnieki mudināja dzērves izmest loku pāri Zemgalei un izplānoja ieteicamo maršrutu, ko palūkot Zemgalē. Vispirms izlasījām ES izdoto brošūru „Dzērvju lidojums”  (paldies ES Mājai!) un tad devām vaļu savām fantāzijām, jo dzērves taču ir fantastiskas! Maršrutu piedāvājums – pēc katra izvēles. Arī Zemgale ir tik fantastiska!
Mencendorfa muzejs Vecrīgā. Paši savām acīm redzējām, kur atrodas vecākais skapis, vecākais galds, vecākais klavesīns un vēl daudzas senas un interesantas lietas. Tik neparasti ir ceļot atpakaļ laikā! Virtuvē redzējām neparasti lielu manteļskursteni. Viesistabā iemācījāmies polonēzes soļus. Šajā mājā darbojās un joprojām saklausāma neparasta signalizācija. Cik jauki, ka šāds viduslaiku nams saglabājies pašā Rīgas viducī! Paldies gidei Ilonai par interesanto stāstījumu!
Geo slēpņošana - Viena no retajām nodarbībām, kur bērni ne vien drīkst lietot telefonus, bet tos nepieciešams izmantot, lai veiksmīgi atrastu izvietotos slēpņus. Bērni kopā ar vecākiem devās apmeklēt divus slēpņus. Viens no tiem izvietot pie Ukraiņu vidusskolas, kuras pagalmā ir milzīgs 20 latu naudaszīmes zīmējums. Tur pat netālu bija arī otrs slēpnis ar diviem posmiem, kas ļāva iepazīt Popova muižu- 19. gs. sākumā celtu vienstāva koka dzīvojamo ēku ar mansarda jumtu un barokāliem jumta logiem.
Aksesuārs - tika darināti acu aizsegi, ko dodoties ceļumā ņemt līdzi un aizklāt acis, ja uznāk salds miegs! 
Vietas kartē-- tiek parādīti vairāki spēļu piemēri par Latviju – labirints (piem., kā tūristam atrast ceļu no Zemgales līdz citam novadam), cirka veida spēle, puzzles, atmiņas spēle u.c. Ir apskatāmi arī dažādi uzskates  materiāli – žurnāli, kartes, brošūras, grāmatiņas, apraksti par pilsētām un apskates objektiem, svētvietām Zemgalē. 
Bērni, izmantojot dažādus papīrus un krāsas, līmpapīru, kartonu, pērlītes, caurumotājus u.c.gatavo paši savas spēles. Strādā individuāli, pāros vai grupiņā – pēc pašu izvēles. Tiek radītas gan puzzles, gan "cirka" veida spēle, orientēšanās, Zemgales pilsētu nosaukumu meklēšanas spēle u.c. Daži bērni, izmantojot otrreiz izmantojamu papīru, pagatavo arī kārbu spēles uzglabāšanai. Spēles bērni uzreiz var nest mājās un uzdot savus uzdevumus mājiniekiem, kā arī uzspēlēt kopīgi ģimenes lokā pašu radīto spēli! 
Digitālā nodarbība -  šajā nodarbībā bērni varēja izmantot savus viedtāruņus vai fotoaparātus, lai mācītos filmēt un fotografēt. Bērniem bija jāizdomā pašiem savs reklāmas rullītis, kā viņi prezentētu Zemgales novadu - ko stāstītu, ko rādītu tūristiem. Pēc tam idejas tika uzfilmētas, bet nodarbību skolotāja grupu veikumu samontēja nelielā videorullītī. Tapa dažādi videoklpiņi, kas ierosinātu tūristus apmeklēt skaistākās vietas Zemgalē, kā arī atmiņas par skaistākajām, redzētajām un projekta laikā atklātajām vietām Zemgalē.  
Noslēgums- Nodarbībās apguvām prezentēšanas prasmes. Pirmais uzdevums bija pāru darbs – Izvēlies, ko ņemsi līdzi ceļojumā. Iepērcies ar vaučeriem. Turpinājumā – vēl vairāk prezentēt prasmes. Izmantojot kolāžas, bērni aicināja tūristus apmeklēt Latviju un jo īpaši – Zemgali, un pastāstīja, ko tūristi tur var apskatīt.
Atskats uz projekta aktivitātēm – pārrunas, prezentācijas. Katrs dalībnieks sagatavoja savu balsošanas komplektiņu un – balsojums var sākties! Nobeigumā  aktivitāte  - uzmini manu mīklu! Balvā – uzlīmītes, kas noderēs jauno mācību gadu uzsākot. Dalībnieki saņēma arī diplomus par dalību projektā. Daži aizpildīja arī anketas – Kā tev šķiet, kas tu esi?
Pašiniciatīvas  - pastāstām anekdotes, uzspēlējam domino un risinām sudoku.

4.POSMS - "LATGALES" GRUPA
Iepazīšanās - 4.posma dalībnieki satikušies un iepazinušies - caur spēlēm, caur radošu un praktisku darbošanos!
Geo slēpņošana - Arī pēdējā projekta grupa veiksmīg atradusi izvietotos slēpņus. Tāpat kā iepriekšējās grupiņās, bērni kopā ar vecākiem devās apmeklēt divus slēpņus. Viens no tiem izvietot pie Ukraiņu vidusskolas, kuras pagalmā ir milzīgs 20 latu naudaszīmes zīmējums. Tur pat netālu bija arī otrs slēpnis ar diviem posmiem, kas ļāva iepazīt Popova muižu- 19. gs. sākumā celtu vienstāva koka dzīvojamo ēku ar mansarda jumtu un barokāliem jumta logiem.
Zīmols - Nodarbības sākumā visi kopā atcerējāmies bērnību, kad bērnudārza skapīti un/vai podiņu rotāja kāds vārds,
apzīmējums. Runājām par to, ka ikdienā mums visapkārt ir vietējie un globālie (pasaules) simboli jeb zīmoli. Visi kopā mēģinājām nosaukt praktiski aplūkotos zīmolus. Uzdevums uzzīmēt populārākos vai iemīļotākos  zīmolus bērniem nesagādāja grūtības. Nākamais uzdevums bija izveidot savu zīmolu, izmantojot tematus - Runcis zābakos, Latgale vai Talantu pilsēta. Uzdevums paredzēja to, ka projekta dalībnieka zīmols būs pelnošs izgudrojums, kāds vēl neeksistē. 
Svarīgi, ka bērni aizdomājās par zīmolu pazīmēm un mācījās tos izskaidrot.
Maršruta plāns - Lai tiktu pie jauna, pašu izdomāta maršruta, bērni var ieskatīties jau gatavajos bukletos un informatīvajos materiālos par konkrētām Latgales pilsētām, kuros jau minēti un apraktīti dažādi apskates objekti, kartes utl. Taču lielāku prieku bērnos rada iespēja plānot, izdomāt un veidot pašiem savu maršrutu. Darbam izmanto papīru, krītiņus, flomasterus, plastilīnu, pērlītes un dziju un dažādus dabas un pārtikas materiālus – akmentiņus, koku mizas, makaronus, kafijas pupiņas, griķus, sēkliņas un putraimus. Bērni paši izlemj, vai strādās individuāli, pāros vai nelielās grupiņās. No plastilīna tiek veidotas gan laiviņas, gan cilvēciņi, gan arī tilti un upes. No makaroniem un spalvām tiek uzbūvēts vēl nebijis maršruts pa putnu dārzu! Bērni rada tādus maršrutus, kādus paši labprāt ietu, piedzīvotu un izzinātu! Radās gan Latgales dabas taka, gan maršruts cauri visiem Latvijas novadiem, gan baskāju taka, kura pagaidām maketa izmērā tiek nosaukta par "Pirkstiņtaku"
Vietas kartē - tiek parādīti vairāki spēļu piemēri par Latviju – labirints (piem., kā tūristam atrast ceļu no Kurzemes līdz Latgalei), cirka veida spēle, puzzles, atmiņas spēle u.c. Ir apskatāmi arī dažādi uzskates  materiāli – žurnāli, kartes, brošūras, grāmatiņas, apraksti par pilsētām un apskates objektiem, svētvietām Latgalē. 
Bērni, izmantojot dažādus papīrus un krāsas, līmpapīru, kartonu, pērlītes, caurumotājus u.c.gatavo paši savas spēles. Strādā individuāli, pāros vai grupiņā – pēc pašu izvēles. Tiek radītas gan puzzles, gan "cirka" veida spēle, orientēšanās, Latgales pilsētu nosaukumu meklēšanas spēle u.c. Daži bērni, izmantojot otrreiz izmantojamu papīru, pagatavo arī kārbu spēles uzglabāšanai. Spēles bērni uzreiz var nest mājās un uzdot savus uzdevumus mājiniekiem, kā arī uzspēlēt kopīgi ģimenes lokā pašu radīto spēli! 
Gleznošana. Latgale- pazīstama ar atšķirīgu dialektu, māla podiem, zilajiem ezeriem. Ierosinājums dalīt papīru vairākās daļās un  gleznot katrā laukumā, kaut ko citu. Piemēram, vienā laukumā ainavu, citā podus utml. Katrs bērns radoši risināja šo uzdevumu. Kādi gribēja gleznot tikai ezerus, bet viena jaunā māksliniece gleznoja pašportretu, un kāpēc ne, galvenais lai bērnam ir prieks radīt skaisto! Noslēguma grupa tika pārsteigta ar smaržīgu ziedu pušķi, meitenes uzsāka darbu bez ierunām, bet zēni ietiepās, tāpēc galdā tika likta runča cepure. Kam cepure grima Latgales ezera ūdeņos, kam ziedi godīgi stāvēja vāzē... gleznā viss iemūžināts!
Prezentlieta - Sākumā noskaidrojām, kas ir prezentlieta, kādēļ tāda ir nepieciešama, kas to izstrādā. Turpmākajā sarunā pievērsāmies dāvināšanas, dāvinājuma, veltes, talanta, dotību, spēju (aktiera, runas) aspektiem. Pārrunājām žēlastības dāvanas, līdzjūtības, Dieva dāvanas izpratni. Kā arī to, kādu jūtu vadīti cilvēki dod dāvanas. Ko nozīmē dāvanu apmaiņa starp cilvēkiem un, vai dāvanai jābūt līdzīgai. Ko sagaidām pretī?
Projekta dalībnieki viens otru intervēja, lai noskaidrotu dāvanu apmaiņas attiecības. Nodarbības praktiskajā daļā bija jāizveido dāvana intervētajam kolēģim. Otrajā variantā dāvana bija jāizveido sev. Izmantotie materiāli: kartons, zīmēšanas papīrs, zīmuļi, krāsas, otas, līme, skočs, šķēres, dažādas lentas, dekoratīvie elementi un dāvināšanas prieks.
Pastkarte - Arī Latgales grupiņas gatavoja jaukas pastkartītes, kas ceļoja pa pastu pa visu Latviju - pie mammām, vecmammām, krustmātēm! Katrai grupai vizuāli nodemonstrēju, kāpēc jāsēž taisni un jāraksta nevis turot savu galvu, bet lapu. Pasmējāmies un ķērāmies pie darba! Kad rakstītais bija pabeigts - bērniem bija iespēja savus darbiņus padekorēt ar "špricēšanas" tehniku - tuša tika ar otiņu pašprakstināta uz gatavā darbiņa, tādejādi radot WOW efektu! 
Svešvaloda -  Tēmas – My face. Funny faces. Animals. European countries and capitals. Have some fun!Jaunākā atziņa no dalībniekiem – mūsdienās visu taču var atrisināt ar CtrlC + CtrlV ! Mūsdienu jaunatne! Ieskatījāmies dažādos interesantos ASV ģeogrāfijas žurnālos bērniem un pamēģinājām angliski pastāstīt par kādu dzīvnieku. Lote no 3.grupas mums pastāstīja visu, ko zina par ežiem! Uzspēlējām arī populāro Headbanz spēli angļu valodā. Bija jautri!
Muzejs - Latvijas vēsturē zīmīgā datumā – 23.augustā – projekta dalībnieki apmeklēja Latvijas Nacionālo Vēstures muzeju. Ceļojumā mūs pavadīja burvīgā gide Santa, kā arī grāmatiņas varoņi – sunīši Čips un Caps. Šis nu gan bija viens garš un aizraujošs ceļojums– no pašas senākās vēstures līdz pat mūsu dienām!  Uzzinājām, ka reiz te, kur tagad atrodas Latvija, bijis 2-3 km biezs ledājs.  Muzeja krājumos glabājas vairāk kā 1 miljons dažādu vēstures liecību, bet ekspozīcijā –a ap 10 tūkstošiem! Redzējām mazo VEF ražoto fotoaparātu MINOX. Kādā no telpām mūs sagaidīja pats Kārlis Ulmanis (tiesa, gan, vaska figūra, bet iespaidīgi!) . Un jo īpašs lepnums dalībniekiem bija par 23.augusta ne tik seno notikumu – Baltijas ceļu, cilvēku ķēdi 600 kilometru garumā cauri visām Baltijas valstīm. Iesakām apmeklēt šo muzeju ikvienam Latvijas iedzīvotājam!
Katalogs - Latvijas kartē atradām lielākās  pilsētas Latgalē: Daugavpili, Jēkabpili, Rēzekni, kā arī vecāko pilsētu - Ludzu. Visi kopā atcerējās  faktus par Latgali (apskates objektiem, kultūras tradīcijām, personībām). Tad ķērāmies pie galvenā - Izrunājām jautājumus par kataloga noformējumu, saturu, nepieciešamību. Bērni apskatīja dažādus tūrisma un citu nozaru katalogus, lai smeltos iedvesmu. (Piem., muzeju, ceļojumu, medicīnas). Izrādījās, ka retais ir saskāries ar bibliotēku katalogiem  t. sk. elektroniskajiem. Sekoja uzdevums - izveidot savu katalogu par Latgali. Tas paredzēja plašas iespējas būt radošam, izdomāt, kurp doties, kādus dabas un kultūras objektus iekļaut, kur meklēt naktsmītnes, kā arī iespējas ieturēt maltītes. Darba gaitā izmantojām tūrisma kartes, krāsainos papīrus, flomasterus, zīmuļus, aplikācijas. 
Aksesuārs - un atkal tapa jauki un krāšņi acu aizsegi, ko ceļojot var ņemt līdzi un lietot, ja gribas nedaudz pasnaust! 
Piknika grozs bija jāņem līdzi uz Latgali, tajā varēja likt gan Latgalei raksturīgos cietokšņus, gan māla podus, gan citas lietas, kas asociējās ar Latgali. Tas viss bija jāatveido miniatūrā glezniņā no gardiem materiāliem. 
Digitālā  - šajā nodarbībā bērni varēja izmantot savus viedtāruņus vai fotoaparātus, lai mācītos filmēt un fotografēt. Bērniem bija jāizdomā pašiem savs reklāmas rullītis, kā viņi prezentētu Latgales novadu - ko stāstītu, ko rādītu tūristiem. Pēc tam idejas tika uzfilmētas, bet nodarbību skolotāja grupu veikumu samontēja nelielā videorullītī.Tapa vidoklipiņi  par vietām Latgalē, kā arī ieskats kādas iedomātas tūrisma aģentūras "Latgale" darbībā. 
Noslēgums - Pēdējā nodarbības Latgales grupām – ikviens dalībnieks saņēma diplomus par aktīvu piedalīšanos projekta aktivitātēs. Īpašo Talantu pilsētas pateicību par apmeklējumu visas vasaras garumā saņēma Santa Rubene. Minējām mīklas. Prezentējām Latviju un interesantus faktus. Ikviens dalībnieks varēja nodemonstrēt savas prezentēšanas prasmes. Tika uzspēlēta arī galda spēle Jautrie krēsli. Un visbeidzot laiks pagāja, meklējot adatu siena kaudzē jeb – kas paslēpies attēlā. Uz tikšanos nākamajos projektos!
Projektu finansiāli atbalstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments ​


Ģimeņu sporta diena "Garkalnietis sporto"

Sportiskas aktivitātes un kopīga aktīvā atpūta visai ģimenei!
2017. gada 21.maijā (svētdienā) 11:00- 15:00 Garkalnē -meža ielokā pretī Garkalnes dzelzceļa stacijai notika Ģimeņu sporta diena "Garkalnietis sporto". Pasākumā bez maksas varēja piedalīties ikviens Garkalnes novada iedzīvotājs, pasākumā piedalījās ~200 dalībnieki- lielākoties bērni. 

Dalībniekus sagaidīja un sveicināja Cūkmens, kas atgādināja par to, ka pasākuma laikā mežā  (un arī citā laikā) nedrīkst piemēslot! 
Pasākuma sākumā bērni (kopā ar vecākiem) startēja Bērnu trasē ar tūrisma šķēršļu joslu "Tarzāna trase" (1km). Skrējienā piedalījās ap 90 bērni! Finālā uzvarētājs bija ikviens - dalībnieki saņēma Krāsojamās grāmatas (paldies ES māja!) un veselīgo Auzu pārslu paku (paldies Dobeles dzirnavnieks!).

Pārējās sportiskās aktivitātes bija paredzētas pieaugušajiem. Instruktors Pēteris Aglonietis ierādīja Nūjošanas tehnikas pamatus un devās 5 km garā trasē.
Taču izturīgākie un sportiskākie devās cīņā par medaļām 
Tautas skējiena trase (5 km), Izturības skrējiena trase (10km).

Pēc sportiskajām aktivitātēm dalībniekiem vēl bija iespēja piedalīties dažādas sortiskās un radošās aktivitātes: 
Talantu pilsētas radošās darbnīcas bērniem - katrs varēja pagatavot savu Futbolistu un jautro bumbu, kā arī Medaļu sev par iegūto 1.vietu! Darbojās arī Foto stūrītis, interesenti varēja doties stafetē ar Lielajām pēdām. Vīri (un, protams, arī citi dalībnieki) varēja izcīnīt katrs savu uzvaru pie Armreslinga galda. Arī Galda hokejs un Novusa galds piesaistīja uzmanību ne vienu vien spēlētāju.
Tāpat arī bija iespēja iesaistīties sportiski - izklaidējošā aktivitētē Geo slēpņošana (geocaching) un doties slēpņu meklēšanā tepat Garkalnē.  Bērnus visvairāk priecēja trīs Piepūšamās atrakcijas, kas darbojās līdz pat pasākuma beigām! 
 Apbalvošana Noslēgumā pieaugušo Apbalvošana un godalgoto vietu sadalījums sieviešu/vīriešu sportistu starpā. 
​
Picture
apbalvojumi.docx
File Size: 12 kb
File Type: docx
Download File

izsakam_paldies.docx
File Size: 13 kb
File Type: docx
Download File

nolikums.docx
File Size: 20 kb
File Type: docx
Download File

kas_ir_slepnosana.docx
File Size: 382 kb
File Type: docx
Download File

Picture
Projektu finansiāli atbalsta
​Garkalnes novada dome.
​Projekts tiek realizēts sadarbībā ar Garkalnes sporta centru. 

Pasākuma sponsori:
Eiropas savienības māja, Dobeles dzirnavnieks, Latvijas valsts meži (Cūkmens).
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Aktuālie Erasmus projekti
  • Realizētie starptautiskie projekti
    • Nordplus projekti
    • Dalība dažādos projektios
    • Dalība dažādos projektos līdz 2013
    • Realizēts - LIME
    • Realizēts - Create to integrate
  • Vietējie projekti
    • 2021.-2023.gads
    • 2018.gads
    • 2017. gads
    • 2016.gads
    • 2015.gads >
      • Socialais vilnis
    • 2014.gads >
      • Komunkaciju labirinti
    • 2013.gads
    • Demokratiskie studiju apli, SIF
    • 2012.gads
    • 2011.gads
    • Lidz 2011.gadam
  • Kontakti
    • Privatuma politika
  • English